Je novoroční čas. Tady v údolí poslední roky moc sněhu není. Poslední dny jsou spíše deštivé.Paní zima se však občas probouzí. Neodolám jí. Beru psa a část rodiny a jdeme za ní. Kaluže po dešti zamrzly a mráz je malíř s velkou fantazií, je tak tvořivý a kreativní, že mám najednou chuť také něco namalovat. Po procházce si vařím voňavý čaj a přemýšlím, co s tou získanou kreativitou budu dnes dělat Jak namalovat zimu, mráz, sníh, led…., jaká výtvarná technika mi poslouží nejlépe.
Mráz je velký konkurent.
Chci jej pokořit a na pomoc si vezmu Žár. Jestli jste nabyli dojmu, že hodlám malovat kaluže olejem, tak vás musím ujistit, že moje fantazie nad čajem už přeci jen trochu zapracovala. Napadlo mne hrát si s horkým voskem. Žhavý vosk, totiž umí malovat podobně jako krutý mráz.
Žár to zvládne. Nevěříte?
Předvedu vám to. Tuto hru nám zprostředkuje technika jménem enkaustika. Je to prastará antická technika, kdy se na dřevo, či plátno nanášel horký včelí vosk spolu s barevnými pigmenty. Malovali se tak například ikony. Jestli se vám zdá, že to bude složité, tak opak je pravdou. Technika malování horkým voskem, tak jak ji známe dnes je velmi jednoduchá a velmi kreativní sama o sobě. Nemusíte totiž vůbec umět malovat. Horká žehlička, která se používá k tavení vosku si dělá skoro co chce. Tedy alespoň ze začátku při prvních enkaustických pokusech. A i přes nezkrotnou žehličku, jsou obrázky velmi atraktivní. Kdo chce náhodě trochu pomoci, sáhne po horkém peru. Tím dokončí náhody vzniklé při malování a promění je v záměr. Obrázky vzniklé touto technikou najdete na konci tohoto textu. Vytvářeli jsme je u nás ve výtvarných kurzech.
Co k malování budeme potřebovat?
Potřebujeme křídový karton, to proto, aby nám vosk pěkně po papíře klouzal a nevpíjel se do podkladu. Zpočátku na vyzkoušení použijeme karton s menší gramáží. Dají se použít i zadní strany kalendářů. Pokud jsme si již jistější, sáhneme po pevnějším křídovém kartonu, který je již o něco dražší. Dále potřebujeme speciální vosky na enkaustiku, které se prodávají jednotlivě i po sadách. No a dále potřebujeme žehličku. Pokud máme doma starou a již s ní nežehlíme prádlo, můžeme použít i tuto. Nicméně lepší je použít speciální žehličku na enkaustiku, kterou rovněž zakoupíte ve výtvarných potřebách. Další věc, kterou potřebujete na detaily, je horké pero. Lze si ovšem vystačit i bez něj, pokud na detaily použijete třeba akrylovou barvu, či tuš, či budete vytvářet něco jako koláž. Tedy vrstvení materiálú do horkého vosku.
Jak na to?
Před sebou na novinách, či jiné podložce, kterou zašpiníme, máme položen křídový karton. Zapojíme žehličku a na její povrch dlouhým rychlým tahem naneseme vrstvu vosku na enkaustiku. Obyčejné voskovky jsou sice podstatně levnější, ale nedosahují požadovaného efektu. Žehličku otiskneme na karton. Můžeme s ní po kartonu různě jezdit, či ji rychle ,nebo pomalu zvedat. Používat ji v ploše, či v hraně…..po vyčerpání vosku na žehličce pokračujeme dalším voskem. Opět nanášíme na žehličku další a další vrstvy vosku a otiskujeme je postupně na křídový karton. A tak pokračujeme pořád do kola, dokud nebudeme s naší enkaustickou malbou spokojeni. Žehličku na enkaustiku vypneme a očistíme papírovou utěrkou. Teď začíná ještě kreativnější fáze malování. Karton vezmeme do ruky a točíme s ním všemi směry. To není technologická nutnost, to hledáme náhodně vzniklý zajímavý detail. Uvidíme zde to, co nám naše kreativita a fantazie dovolí. Chceme něco zvýraznit, aby naši představu viděli i druzí? Vezmeme horké pero. Zapojíme jej a jeho hrot namáčíme ve vosku a pomalými důkladnými čarami zvýrazňujeme tvar, který jsme v naší malbě našli. Hroty do per se prodávají různé, takže fantazii opravdu krotit nemusíme.
Zdá se vám to složité?
Pokud nechcete vybavení kupovat a nevíte si i přes můj popis úplně rady, přijďte do některého z našich kurzů enkaustiky. Ten nejbližší se koná hned v lednu, 25.
Láká vás mráz, žár, či záře vetknutá do vosku?
Výtvory vzniklé malbou horkým voskem totiž v mnohém připomínají strukturu zamrzlých kaluží, či námrazu na zimních oknech, za kterými v těchto dnech září svíčky. To paní zima na nic nečekala a začala k dokreslení novoročních svátků malovat mrazem. Mráz a žár, dva naprosto odlišné výtvarné prostředky se zasnoubily.
V kurzech Ateliéru ŠUM čas od času pořádáme kurzy enkaustiky.
Zabýváme se jí ve výtvarných kurzech , či v kurzech pro seniory, či ve výtvarných jednodenních dílnách. Přihlaste se do výtvarné dílny enkaustika a poznáte taje této jednoduché techniky, kterou zvládne naprosto každý. Ukážeme vám finty, které z knížek o enkaustice nevyčtete. Třeba se nám podaří zvítězit nad malířskou dovedností paní zimy, které dnes u nás v údolí pomáhal mráz.