Jak se stalo, že máme kurz ruční knižní vazby.
Pár dní pršelo a já si alespoň na chvíli mohla dovolit ten luxus zůstat doma, uvařit si čaj a otevřít oblíbenou knihu. Četla jsem ji několikrát a přede mnou moji rodiče. Měla čtivý obsah, listy krásně voněly. Jenže,….. se mi v rukách začala poněkud rozpadat.
Napadlo mne dát ji nový kabát. Novou ručně zhotovenou knižní vazbu. Jsem tvořivá, tak byl jen krůček k tomu udělat si vlastní ručně vázané fotoalbum a o ruční opravu mojí oblíbené knihy raději někoho poprosit.
Dále to byla náhoda, moje cesta se protla s cestou Lucie a nový kurz ruční knižní vazby je na světě.
Jak se s ruční knižní vazbou potkala lektorka Lucie?
To vám již musí říci sama.
„Název oboru může znít archaicky. Také mně se zdál zvláštní, když jsem začala na katedře Výtvarné kultury Západočeské Univerzity v Plzni studovat obor Knižní kultura. Rukodělná knižní vazba byla jedním z páteřních předmětů studia, a hned během prvních hodin mne nadchla. Knihy a jejich obsah mne provázejí od dětství po celý život, během studia jsem se však naplno zaměřila také na jejich formu. A když jsem si vybírala téma bakalářské práce, vybrala jsem si práci praktickou – vytvořit soubor autorských knih vyjadřujících vybrané téma.
Knihařství je krásné řemeslo s tisíciletou tradicí. Některé druhy knižních vazeb (např. kožená) a mnohé postupy (šití na provázky, zlacení, slepotisk, klížení atd.) a náčiní (vazadla, raznice, lis, knihařská kostka) jsou neměnné již od středověku. Zároveň je to ale obor moderní, kde se uplatní nejrůznější výtvarné a grafické techniky, je možné využít počítačovou grafiku. Mně osobně nadchla možnost ztvárněním vazby vyjádřit téma knihy, její atmosféru a sdělení. Nebo naopak vytvářením autorských knih vyjádřit výtvarně sebe sama, dát průchod své tvořivosti, a to od vázání jednoduchých notesů potažených různými dekorativními či ručními papíry až po autorské knižní objekty vysoké umělecké hodnoty, které vytváří umělečtí knihaři současnosti.
Téměř jakoukoli tvořivou činnost, které se věnujete, můžete použít při dekoraci knižní vazby. Rádi kreslíte, malujete? Nabízí se své výtvarné dílko vytvořit přímo na desku knihy, nebo jej nalepit. Rádi pracujete s dřevem, vytváříte dřevořezby? Vytvořte knižní desky namísto z lepenky rovnou ze dřeva Vámi vyřezávaného. Šijete, háčkujete, paličkujete krajky? Ušijte desky z látky, využijte háčkování či krajky jako ozdobu! A další možnosti.
Moje cesta, jak už to v životě bývá, se po úspěšném zakončení studia postupně od knižních vazeb odklonila. Po nějakém čase jsem však kouzlo knihařství znovu objevila a protože knihařské výrobky, které jsem vytvářela pro své přátele, budily vždy nadšení a zájem o jejich tvorbu, rozhodla jsem se připravit a uskutečnit první kurz Základů knižní vazby. Kromě tohoto kurzu jsem také vedla kurzy Japonské vazby, Koptské vazby, Dekorativních papírů, Pouzdra na knihy, Fotoalba a jiné.
Všechny výše zmíněné techniky a mnohé další jsou součástí komplexního semestrálního kurzu. Zájemce zde naučím vše od základů, kdy se seznámí s teorií, náčiním, postupem technologie ručně šité vazby a dalšími druhy vázání knih přes výrobu pouzdra na knihu, na čtečku knih, dekorování papírů až po rekonstrukci staré knihy, výrobu a výtvarné ztvárnění nových desek a svázání v knihu novou. Budeme mít také čas na vlastní kreativní vklad při vytváření knížek a dalších knihařských výrobků.“
Chcete se naučit ruční knižní vazbu?
V Ateliéru ŠUM začínáme v říjnu.
PS Na fotkách jsou autorské knihy a fotoalba vyrobená lektorkou kurzu knižní vazby Lucií Beranovou