Máme za sebou v ateliéru ŠUM již pátý semestr ruční knižní vazby. V právě končícím semestru ruční knižní vazby se jako vždy sešla skupinka zajímavých a tvůrčích lidí, v naprosté většině začátečníků, kteří si ruční knižní vazbu nikdy dříve nevyzkoušeli.
Co vše se naučili a dokázali během společných setkání?
Posuďte sami. Fotoalba formátu A4 vázané japonskou vazbou, s pevnými deskami a poloplátěným potahem. Poloplátěný potah je náročnější na čas i přesnost, než potah jednodílný celopapírový či celoplátěný. Přesto si jej zvolila většina začátečníků a výsledná alba lahodí oku svou kombinací barev plátna a potahového papíru tón v tónu.
Nejnáročnější ručně šitá vazba, kterou v kurzu učíme, je jednoznačně vazba koptská. Je to takové „šmodrchání“, jak občas říkají účastníci. Podívejte se, jak taková vazba může vypadat. Není to jen o variabilitě vnějšího potahu desek, ale také o různých vnitřních předsádkách a dokonce i papíry knižního bloku mohou být ledajaké: prázdné, linkované, tečkované, barevné…
Na závěr kurzu všechny čeká taková závěrečná práce, která prověří knihařovy nově nabyté schopnosti. Převazba staré knihy. U konkrétní knihy je potřeba zhodnotit, jak byla šitá, jak vazbu rozebrat, zda chceme zachovat desky pro jejich jedinečnost, nebo naopak desky jsou rozpadlé a knižní blok zachovalý, a tak vsadíme jen knižní blok do nových desek. Někdy postačí i jen menší oprava, jako u tohoto exempláře Harryho Pottera.
Jindy je třeba knihu rozebrat na dvoulisty a pečlivě je vyspravit proužky hedvábného papíru, znovu sešít knižní blok, vytvořit nové desky a knihu do nich vsadit. Taková práce pak vypadá třeba takto.
Myslím, že to na jeden semestr není vůbec málo. A v navazujícím semestru pro pokročilé čeká ještě množství dalších projektů.
Dáme zase vědět. Nebo?
Chcete si to vyzkoušet na vlastní kůži?
V únoru začíná v Ateliéru ŠUM nový semestr. Posledních pár volných míst ještě máme.
Lektorka kurzu knižní vazby Lucie